Donate  |  Shopping Cart  |  Join Enews  

STC Staff

Artistic Director Michael Kahn
Managing Director Chris Jennings
Executive Assistant to Artistic Director and Managing Director David Olson
ARTISTIC

Associate Artistic Director Alan Paul
Head of Voice and Text Ellen O'Brien
Literary Associate Drew Lichtenberg
Resident Casting Director Carter Niles
Artistic Fellow Garrett Anderson
Directing Fellow Katie Burris
ADMINISTRATION
Director of Administration James Roemer
Associate Managing Director Anne Kohn
Human Resources Manager Lindsey Morris
Human Resources Coordinator Danielle Mohlman
Accounting Manager Mary Margaret Finneran
Accounting Assistant Marco Dimuzio
Director of Operations Timothy Fowler
Operations/IT Assistant Melissa Adler
Theatre Building Engineer Dave Henderson
Custodians Jorge Ramos Lima, Mirna Guzman
Harman Porters Dennis Fuller, Roderick Proctor
Lansburgh Porter Agustin Hernandez
Director of Information Technology Brian McCloskey
Database Administrator Brian Grundstrom
Receptionist Ursula David
DEVELOPMENT
Chief Development Officer Ed Zakreski
Associate Director of Development Amy Gardner
Director of Corporate Giving Noreen Major
Major Gifts Officer Eric Bailey
Individual Campaigns Officer Betsy Purves
Special Events Manager Ray Bracken
Corporate Giving Manager Katie Burns-Yocum
Development Operations & Membership Manager Kristina Williams
Director of Foundation and Government Relations Meghann Babo-Shroyer
Membership Coordinator Arielle Katz
MARKETING AND COMMUNICATIONS
Chief Marketing Officer Michael Porto
Associate Director of Marketing Austin Auclair
Associate Director of Audience Development & Promotions Teddy Rodger
Marketing Assistant Alison Ehrenreich
Associate Director of Communications & PR Heather Jackson
Call Center Director Monte Hostetler
Teleservices Associates Heather Bagnall, Jasmine Baxter, Thomas Brennan, Kelly Carson, Eric Garvanne, Cheryl Kempler, Elizabeth MacMahon, Jill McAfee, Sohna Millar, Joanna Morgan, Mychael Murray, Colin O'Bryan, Cynthia Perdue, Lee Sanders, George Sitter, Amy Sloane, Kirk Sobell, Luke Tudball, Nancy Tyson, Daniel Yabut
Audience Services Manager Joy Johnson
Sales Supervisors Danielle Cox, Tim Helmer
Sales Associates Zindzi Ali, Benjamin Chase, Evelyn Chester, Holly Cobb, Heather Hart, Christopher Hunt, KC Johnson, Emmy Landskroener, Jessica Kaplan, Jennifer Ketcham, Andre McBride, Izetta Mobley, Kristin Nam, Pat Nixon, Christopher Pearson, Monica Powell, Carmelitta Riley, Marie Riley, Crystal Stewart, Julia Thompson, Michael Wharton, Genevieve Williams
Theatre Services Manager Dora Hoyt
House Manager Amanda Loerch
Assistant House Managers Melissa Adler, Timothy Bailey, Julia Curry, Addie Gayoso, Aaron Lewis, Chelsea Mays, Carissa Milliken, Ali Peterson, Bach Polakowski, Marie Riley, Kelly Rubin, Caitlin Staebell
Retail Manager Kristra Forney
Harman Receptionist & Usher Coordinator Shelly Cohen
Web and Media Programmer Brien Patterson
Visual Communications Manager Chris Taylor-Low
Associate Graphic Designer Elayna Speight
EDUCATION PROGRAMS

The Academy for Classical Acting Director Gary Logan
Academy Program Coordinator Sloane Spencer
Director of Education Samantha K. Wyer
Associate Director of Education Dat Ngo
School Programs Manager Vanessa Hope
Community Engagement Manager Laura Henry Buda
Audience Enrichment Manager Hannah Hessel Ratner
Training Programs Manager Brent Stansell
Resident Teaching Artist Jim Gagne
Affiliated Teaching Artists Carolyn Agan, Wyckham Avery, Dan Crane, George Grant, Jon Harvey, Brit Herring, Paul Hope, Rachel Hynes, Mark Jaster, Sabrina Mandell, Chelsea Mayo, Nafeesa Monroe, Jennifer L. Nelson, Matthew Pauli, Victoria Reinsel, Paul Reisman, Lorraine Ressegger, Melissa Richardson, Nancy Robinette, Amie Root, Oran Sandel, Kristala Smart, Lyndsey Snyder, Eva Wilhelm
PRODUCTION
Chief Production Officer Deborah Vandergrift
Production Manager Tom Haygood
Bookings Productions Manager Genevieve Cooper
Production Administrator Tim Bailey
Company Manager Mackenzie Douglas
Resident Production Stage Manager Joe Smelser
Production Assistants Christopher Anaya-Gorman, Maria Tejada
Costume Shop Director Wendy Stark Prey
Costume Shop Floor Manager Julie Rose
Resident Design Assistant Lynda Myers
Drapers Denise Aitchison, Randall Exton, Tonja Peterson
First Hands Jennifer Biehl, Sandra Thomas, Sara Trebing
Stitchers Michele Ordway, Jennifer Rankin, Donna Sachs
Lead Crafts Artisan Joshua Kelley
Technical Director Mark Prey
Assistant Technical Director Kelly Dunnavant
Scene Shop Foreman Eric Dixon
Carpenters John Cincioni Jr., Carrie Cox, Christian Sullivan, Matt Wolfe
Scene Shop Administrator Jessica Noones
Charge Scenic Artist Sally Glass
Scenic Artist Jose Ortiz
Lead Props Artisan Chris Young
Props Painter/Sculpture Eric Hammesfahr
Soft Goods Artisan Becky Williams
Master Electrician Sean McCarthy
Assistant Master Electrician Lauren Hill
Lansburgh Electrician Jacob Moriarty-Stone
Audio/Video Supervisor Brian Burchett
Assistant Audio/Video Supervisor Roc Lee
Lansburgh Board Operator Andrew Smith
Live Mix Engineer Mackenzie Ellis
Stage Operations Supervisor Louie Baxter
Assistant Stage Operations Supervisor Mic Murphy
Stage Carpenter Nick Custer, Catherine Russell
Wardrobe Staff Jeanette Lee Porter, Monica Speaker
Wig Master Dori Beau Seigneur