Donate  |  Shopping Cart  |  Join Enews  

Helen Hayes Awards

The Shakespeare Theatre Company has received more Helen Hayes Awards for producing play than any other theatre. Over the years, STC has won 81 Helen Hayes Awards and earned 322 nominations.

2013 Awards

The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Steven Epp, The Servant of Two Masters

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Francesca Faridany, Strange Interlude

Outstanding Non-Resident Production
Black Watch

2013 Nominations

Outstanding Resident Play
A Midsummer Night's Dream

Outstanding Director, Resident Play
Christopher Bayes, The Servant of Two Masters
Ethan McSweeny, A Midsummer Night's Dream
Michael Kahn, The Government Inspector

Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell Horton, The Government Inspector
Jennifer Moeller, A Midsummer Night's Dream

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Chuan-Chi Chan, The Servant of Two Masters
Thom Weaver, The Merry Wives of Windsor

Outstanding Set Design, Resident Production
Lee Savage, A Midsummer Night's Dream

The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Adam Green, A Midsummer Night's Dream

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Nancy Robinette, The Government Inspector

Outstanding Ensemble, Resident Play
The Government Inspector

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Ryan Fletcher, Black Watch

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Robert Jack, Black Watch
Adam McNamara, Black Watch
Chris Starkie, Black Watch

2012 Awards

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Sahr Ngaujah, FELA!

Outstanding Set Design, Resident Production
Lee Savage, Much Ado About Nothing

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Ted van Griethuysen, Much Ado About Nothing

2012 Nominations

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Melanie Marshall, FELA!

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Tyler Micoleau, Much Ado About Nothing

Outstanding Sound Design, Resident Production
Steven Cahill, Much Ado About Nothing

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
David Ives, The Heir Apparent

2011 Awards

Outstanding Director, Resident Musical
Mary Zimmerman, Candide

Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Geoff Packard, Candide

Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Lauren Molina, Candide

Outstanding Set Design, Resident Production
Daniel Ostling, Candide

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Hollis Resnik, Candide

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Naomi Jacobson, Richard II

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
The Liar, David Ives

Outstanding Resident Musical
Candide

2011 Nominations

Outstanding Costume Design, Resident Production
Mara Blumenfeld, Candide
Murell Horton, The Liar

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Brent Michael DiRoma, Avenue Q, The Broadway Musical

Outstanding Lighting Design, Resident Production
T.J. Gerckens, Candide

Outstanding Musical Direction, Resident Production
Doug Peck, Candide

Outstanding Set Design, Resident Production
Simon Higlett, Mrs. Warren's Profession

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Jesse J. Perez, Candide
Larry Yando, Candide

The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Adam Green, The Liar
Ted van Griethuysen, All’s Well That Ends Well
Paxton Whitehead, All’s Well That Ends Well

Outstanding Ensemble, Resident Musical
Candide

Outstanding Non-Resident Production
Avenue Q, The Broadway Musical

2010 Awards

Outstanding Director, Resident Play
Robert Falls, King Lear

Outstanding Set Design, Resident Production
James Noone, Design for Living

Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Stacy Keach, King Lear

Outstanding Resident Play
King Lear

2010 Nominations

Outstanding Costume Design, Resident Production
Robert Perdziola, Design for Living
Linda Cho, The Dog in the Manger

Outstanding Director, Resident Play
Jonathan Munby, The Dog in the Manger

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Michael Phillipi, King Lear

Outstanding Set Design, Resident Production
Walt Spangler, King Lear

Outstanding Sound Design, Resident Production
Richard Woodbury, King Lear

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Edward Gero, King Lear
David Turner, The Dog in the Manger

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Miriam Silverman, The Dog in the Manger

Outstanding Resident Play
The Dog in the Manger

2009 Awards

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Floyd King, Twelfth Night

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Helen Carey, Major Barbara

Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Ted van Griethuysen, Major Barbara

Outstanding Resident Play
Twelfth Night

2009 Nominations

Outstanding Choreography, Resident Production
Robin McFarquhar, Romeo and Juliet

Outstanding Costume Design, Resident Production
Miranda Hoffman, Twelfth Night
Robert Perdziola, Major Barbara

Outstanding Director, Resident Play
Ethan McSweeny, Major Barbara
David Muse, Romeo and Juliet
Rebecca Bayla Taichman, Twelfth Night

Outstanding Set Design, Resident Production
James Noone, Major Barbara

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Tom Story, Twelfth Night

Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Nancy Robinette, Twelfth Night

Outstanding Performer, Non-Resident Production
Sofia Jean Gomez, Argonautika

Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Production
Rene Auberjonois, The Imaginary Invalid
Karl Kenzler, Major Barbara

Outstanding Resident Play
Major Barbara

Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Play
Twelfth Night

2008 Nominations

Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell Horton, Edward II
Jennifer Moeller, Tamburlaine

Outstanding Director, Resident Play
Rebecca Bayla Taichman, The Taming of the Shrew

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Christopher Innvar, The Taming of the Shrew

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Charlie Morrison, Richard III

Outstanding Set Design, Resident Production
Narelle Sissons, The Taming of the Shrew
Lee Savage, Richard III

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Peter Macon, Titus Andronicus

2007 Awards

Outstanding Costume Design, Resident Production
Catherine Zuber, Love’s Labor’s Lost

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Love’s Labor’s Lost

Outstanding Set Design, Resident Production
James Kronzer, The Beaux’ Stratagem

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Philip Goodwin, An Enemy of the People

2007 Nominations

Outstanding Costume Design, Resident Production
Anna R. Oliver, Don Juan

Outstanding Costume Design, Resident Production
Robert Perdziola, The Beaux' Stratagem

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, The Beaux' Stratagem

Outstanding Director, Resident Play
Kjetil Bang-Hansen, An Enemy of the People

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Joseph Urla, An Enemy of the People

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Veanne Cox, The Beaux’ Stratagem

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Charlie Morrison, An Enemy of the People

Outstanding Musical Direction, Resident Production
Adam Wernick, Love’s Labor’s Lost

Outstanding Set Design, Resident Production
Timian Alsaker, An Enemy of the People

Outstanding Sound Design, Resident Production
Martin Desjardins, An Enemy of the People

Outstanding Sound Design, Resident Production
Michael Roth, The Persians

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Rick Foucheux, An Enemy of the People

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Geraint Wyn Davies, Love’s Labor’s Lost

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Colleen Delany, The Beaux’ Stratagem

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Caitlin O’Connell, An Enemy of the People

Outstanding Resident Play
An Enemy of the People

Outstanding Resident Play
Love’s Labor’s Lost

2006 Awards

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Charlie Morrison, The Tempest

Outstanding Set Design, Resident Production
Simon Higlett, Lady Windermere's Fan

Outstanding Costume Design, Resident Production
Robert Perdziola, Lady Windermere's Fan

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Patrick Page, Othello

2006 Nominations

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Robert Cuccioli, Lorenzaccio

Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell Horton, Lorenzaccio

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Daniel Breaker, The Tempest

Outstanding Set Design, Resident Production
Walt Spangler, The Tempest

Outstanding Sound Design, Resident Production
Rob Milburn and Michael Bodeen, The Tempest

Outstanding Resident Production
Othello

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Othello

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Colleen Delany, Othello

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Charlie Morrison, Othello

Outstanding Costume Design, Resident Production
Jess Goldstein, Othello

Outstanding Sound Design, Resident Production
Martin Desjardins, Othello

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Daniel Breaker, The Comedy of Errors

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Allen Lee Hughes, The Comedy of Errors

Outstanding Costume Design, Resident Production
Zack Brown, The Comedy of Errors

2005 Awards

Outstanding Resident Play
Cyrano

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Cyrano

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Geraint Wyn Davies, Cyrano

Outstanding Set Design, Resident Production
James Noone, Cyrano

2005 Nominations

Outstanding Resident Play
Pericles

Outstanding Director, Resident Play
Mary Zimmerman, Pericles

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Robert Perdziola, Cyrano
Mara Blumenfeld, Pericles

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Tim Mitchell, Henry IV Part 1
Tim Mitchell, Henry IV Part 2
Howell Binkley, Cyrano
T.J. Gerckens, Pericles

Outstanding Sound Design, Resident Play or Musical
Martin Desjardins, Macbeth

2004 Awards

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Nancy Robinette, The Rivals

Outstanding Sound Design, Resident Play or Musical
Martin Desjardins, A Midsummer Night's Dream

2004 Nominations

Outstanding Resident Play
Richard III
A Midsummer Night's Dream

Outstanding Director, Resident Play
Gale Edwards, Richard III

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Wallace Acton, Richard III
David Sabin, The Rivals

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Tana Hicken, Richard III
Kate Nowlin, A Midsummer Night's Dream
Noel True, A Midsummer Night's Dream

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Robert Perdziola, The Rivals
Constance Hoffman, A Midsummer Night's Dream

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Mark McCullough, Richard III
Robert Wierzel, A Midsummer Night's Dream

Outstanding Sound Design, Resident Play or Musical
Martin Desjardins, Richard III

2003 Awards

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Nancy Robinette, The Little Foxes

Outstanding Set Design, Resident Production
Hugh Landwehr, The Little Foxes

2003 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Donald Carrier, The Duchess of Malfi
Andrew Long, The Duchess of Malfi
David Sabin, The Little Foxes

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Tana Hicken, The Winter's Tale

Outstanding Costume Design, Resident Production
Robert Perdziola, The Duchess of Malfi
Catherine Zuber, Much Ado About Nothing
Catherine Zuber, The Winter's Tale

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Amy Appleyard, The Duchess of Malfi

Outstanding Set Design, Resident Production
Walt Spangler, The Duchess of Malfi

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Kelly McGillis, The Duchess of Malfi

Outstanding Director, Resident Play
Doug Hughes, The Little Foxes

Outstanding Resident Play
The Little Foxes

2002 Awards

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Chris Parry, Don Carlos

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Robert Perdziola, Don Carlos

Outstanding Set Design, Resident Play or Musical
Ming Cho Lee, Don Carlos

2002 Nominations

Outstanding Musical Direction, Resident Play or Musical
George Fulginiti-Shakar, The Oedipus Plays

Outstanding Choreography, Resident Play or Musical
Marlies Yearby, The Oedipus Plays

Outstanding Sound Design, Resident Play or Musical
Martin Desjardins and Adam Wernick, Hamlet

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Marcus Dillard, The Oedipus Plays

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Murell Horton, Hedda Gabler

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Wallace Acton, Hamlet

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Judith Light, Hedda Gabler

Outstanding Director of a Resident Play
Michael Kahn, Don Carlos

Outstanding Resident Play
Don Carlos

2001 Awards

Oustanding Costume Design, Resident Production
Robert Perdziola, The Country Wife, The Shakespeare Theatre

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Philip Goodwin, Timon of Athens, The Shakespeare Theatre

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Ted van Griethuysen, Timon of Athens

2001 Nominations

Outstanding Set Design, Resident Play or Musical
Walt Spangler, Timon of Athens, The Shakespeare Theatre

Oustanding Costume Design, Resident Production
Murell Horton, Camino Real, The Shakespeare Theatre

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Timon of Athens, The Shakespeare Theatre

Outstanding Resident Play
The Country Wife, The Shakespeare Theatre

2000 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Floyd King, A Midsummer Night's Dream

Outstanding Costume Design, Resident Production
Martin Pakledinaz, The Merchant of Venice

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Howell Binkley, The Merchant of Venice
Daniel MacLean Wagner, A Midsummer Night's Dream

Outstanding Set Design, Resident Production
Ming Cho Lee, The Merchant of Venice

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Petronia Paley, The Trojan Women

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Hal Holbrook, The Merchant of Venice

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, King John

Outstanding Resident Play
King John

1999 Awards

Costume Design, Resident Play or Musical
Paul Tazewell, Peer Gynt

1999 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Everett Quinton, The Merry Wives of Windsor

Outstanding Sound Design
Red Ramona, The Merry Wives of Windsor

Outstanding Costume Design
Robert Perdziola, A Woman of No Importance

Outstanding Lighting Design
Howell Binkley, Peer Gynt

Outstanding Lighting Design
Howell Binkley, Sweet Bird of Youth

Outstanding Set Design
James Kronzer, The Merry Wives of Windsor

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Elizabteh Ashley, Sweet Bird of Youth

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Wallace Acton, Peer Gynt

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Peer Gynt

Outstanding Resident Play
Peer Gynt

1998 Awards

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Franchelle Stewart Dorn, Mourning Becomes Electra

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Robert Sella, Mourning Becomes Electra

Outstanding Costume Design, Resident Production
Jane Greenwood, Mourning Becomes Electra

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Howard Binkley, The Tempest

Outstanding Resident Play
Mourning Becomes Electra

1998 Nominations

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Mourning Becomes Electra

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Franchelle Stewart Dorn, Othello

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Howard Binkley, Mourning Becomes Electra

Outstanding Set Design, Resident Production
John Arnone, The Tempest

Outstanding Set Design, Resident Production
Ming Cho Lee, Mourning Becomes Electra

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Kelly McGillis, Mourning Becomes Electra

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Ted van Griethuysen, The Tempest

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Patrick Stewart, Othello

Outstanding Resident Play
The Tempest

1997 Awards

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Helen Carey, Volpone

Oustanding Supporting Actor, Resident Play
Wallace Acton, Henry VI

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Martin Pakledinaz, Volpone

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Henry VI

1997 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Wallace Acton, Volpone

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Philip Goodwin, Volpone

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Ted van Griethuysen, Volpone

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Andrew V. Yelusich, All's Well That Ends Well

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
James F. Ingalls, Anthony and Cleopatra

Outstanding Set Design, Resident Play or Musical
Michael Yeargan, Anthony and Cleopatra

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Helen Carey, Henry VI

Oustanding Resident Play
Henry VI

Oustanding Resident Play
Volpone

1996 Awards

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Howard Binkley, Macbeth

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Anita Stweart, Love's Labor's Lost

1996 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Jarlath Conroy, Henry V

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Floyd King, Love' Labor's Lost

Outstanding Set Design, Resident Play or Musical
Ming Cho Lee, Macbeth

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Howard Binkley, Henry V

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Helen Carey, Macbeth

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Harry Hamlin, Henry V

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Stacy Keach, Macbeth

Oustanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Henry V

Outstanding Resident Play
Henry V

1995 Awards

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Edward Gero, Henry IV

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Henry IV

1995 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
David Sabin, Henry IV

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Howard Binkley, Henry IV

Outstanding Set Design, Resident Play or Musical
Derek McLane, The Doctor's Dilemma

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Derek Smith, Henry IV

Outstanding Resident Play
Henry IV

1994 Awards

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Edward Gero, Richard II

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Mary Vreeland, Mother Courage and Her Children

Outstanding Director, Resident Play or Musical
Michael Kahn, Mother Courage and Her Children

Outstanding Sound Design, Resident Play or Musical
Keith Thomas, Julius Caesar

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Pat Carroll, Mother Courage and Her Children

1994 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Philip Goodwin, Julius Caesar

Outstanding Choreography, Resident Play or Musical
David Leong, Julius Caesar

Outstanding Set Design, Resident Play or Musical
Frank Hallinan-Flood, Julius Caesar

Outstanding Set Design, Resident Play or Musical
Russell Metheny, The Comedy of Errors

Outstanding Costume Design, Resident Play or Musical
Tom Broecker, Richard II

Outstanding Sound Design, Resident Play or Musical
George Fulginiti-Shakar, The Comedy of Errors

Outstanding Sound Design, Resident Play or Musical
Adam Wernick, Richard II

Outstanding Lighting Design, Resident Play or Musical
Daniel MacLean Wagner, The Comedy of Errors

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Richard Thomas, Richard II

Outstanding Resident Play
Richard II

1993 Awards

Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Francesca Buller, Hamlet

Outstanding Director, Resident Play
Michael Kahn, Hamlet

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Howell Binkley, Hamlet

Outstanding Resident Play
Hamlet

1993 Nominations

Outstanding Director, Resident Play
Bill Alexander, Troilus and Cressida

Outstanding Set Design, Resident Production
Derek McLane, Much Ado About Nothing

Outstanding Costume Design, Resident Production
Catherine Zuber, Hamlet

Outstanding Sound Design, Resident Production
Adam Wernick, Hamlet

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Nancy Schertler, Troilus and Cressida

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Tom Hulce, Hamlet

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Floyd King, Troilus and Cressida

1992 Awards

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Jack Ryland, King Lear

1992 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Ted van Griethuysen, Saint Joan

Outstanding Costume Design, Resident Production
Barbra Kravits, Saint Joan

Outstanding Costume Design, Resident Production
Martin Pakledinaz, King Lear

Outstanding, Lighting Design, Resident Production
Howell Binkley, King Lear

1991 Awards

Outstanding Costume Design, Resident Production
Martin Pakledinaz, Mary Stuart

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Howell Binkley, Richard III

Outstanding Lead Actress, Resident Production
Pat Carroll, The Merry Wives of Windsor

1991 Nominations

Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Franchelle Stewart Dorn, Mary Stuart

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Ted van Griethuysen, Mary Stuart

Outstanding Director, Resident Production
Michael Kahn, The Merry Wives of Windsor

Outstanding Director, Resident Production
Michael Kahn, Richard III

Outstanding Costume Design, Resident Production
Merrily Murray-Walsh, Richard III

Outstanding Costume Design, Resident Production
Catherine Zuber, The Merry Wives of Windsor

Outstanding Sound Design, Resident Production
Jerzy Sapieyevski, Richard III

Outstanding Set Design, Resident Production
Derek McLane, Richard III

Outstanding Lead Actor, Resident Production
Avery Brooks, Othello

Outstanding Lead Actor, Resident Production
Stacy Keach, Richard III

Outstanding Resident Production
The Merry Wives of Windsor

Outstanding Resident Production
Richard III

1990 Awards

Outstanding Director, Resident Production
Michael Kahn, Twelfth Night

Outstanding Lead Actress, Resident Production
Kelly McGillis, Twelfth Night

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Philip Goodwin, Twelfth Night

1990 Nominations

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Louis A. Lotorto, The Tempest

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Ted van Griethuysen, As You Like It

Outstanding Costume Design, Resident Production
Ellen McCartney, The Beggar's Opera

Outstanding Costume Design, Resident Production
Martin Pakledinaz, Twelfth Night

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Nancy Scertler, Twelfth Night

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Daniel MacLean Wagner, The Beggar's Opera

Outstanding Set Design, Resident Production
Derek McLane, Twelfth Night

Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Edward Gero, The Beggar's Opera

Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Franchelle Stewart Dorn, The Beggar's Opera

Outstanding Resident Musical
The Beggar's Opera

Outstanding Resident Production
Twelfth Night

1989 Awards

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Edward Gero, Macbeth

1989 Nominations

Outstanding Director, Resident Production
Michael Kahn, Macbeth

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Philip Goodwin, The Merchant of Venice

Outstanding Set Design, Resident Production
Michael Yeargan, Macbeth

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Stephen Strawbridge, Macbeth

Outstanding Costume Design, Resident Production
Smaranda Branescu, Macbeth

Outstanding Costume Design, Resident Production
Susan Hirschfeld, The Merchant of Venice

Outstanding Lead Actor, Resident Production
Brian Bedford, The Merchant of Venice

Outstanding Lead Actress, Resident Production
Franchelle Stewart Dorn, Macbeth

Outstanding Lead Actress, Resident Production
Kelly McGillis, The Merchant of Venice

Outstanding Resident Production
Macbeth

1988 Awards

Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Floyd King, All's Well That Ends Well

Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Franchelle Stewart Dorn, The Winter's Tale

Outstanding Set Design, Resident Production
Russell Metheny, All's Well That Ends Well

1988 Nominations

Outstanding Director, Resident Production
Michael Kahn, All's Well That Ends Well

Outstanding Lighting Design, Resident Production
Nancy Shertler, The Winter's Tale

Outstanding Costume Design, Resident Production
Jane Greenwood, The Winter's Tale

Outstanding Costume Design, Resident Production
Martin Pakledinaz, All's Well That Ends Well

1987 Awards

Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Pat Carroll, Romeo and Juliet

Outstanding Director, Resident Production
John Going, The Miser

Outstanding Resident Production
The Miser

1987 Nominations

Outstanding Costume Design, Resident Production
Mark Pirolo, The Cherry Orchard

Outstanding Costume Design, Resident Production
William Schroder, The Miser

Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Mikel Lambert, The Miser

Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Sybil Lines, The Cherry Orchard

Outstanding Supporting Actor, Resient Production
Floyd King, The Miser

Outstanding Lead Actor, Resident Production
John Wylie, The Miser

Outstanding Director, Resident Production
Michael Kahn, Romeo and Juliet